ترجمه سریع

ترجمه متون و ترجمه مقاله و ترجمه دانشجویی و ترجمه نشریات و سازمان ها با ترجمه سریع با کیفیتی عالی توطی مترجمین با تجربه در سریعترین زمان ممکن

ترجمه سریع

ترجمه متون و ترجمه مقاله و ترجمه دانشجویی و ترجمه نشریات و سازمان ها با ترجمه سریع با کیفیتی عالی توطی مترجمین با تجربه در سریعترین زمان ممکن

پیوندهای روزانه
پیوندها

از پارافریز یا بازنویسی چه میدانید؟

علی عطا | شنبه, ۱۱ دی ۱۳۹۵، ۰۱:۵۰ ب.ظ

پارافریز یا باز نویسی – دگر نویسی روشی است که با توجه به متن مبدا، دگر نویسی صورت می گیرد، به طوری که اصل مطلب  تغییری پیدا نخواهد کرد و صرفا با نگارش جدیدی بازنویسی یا دگر نویسی انجام می شود. متن نهایی قطعاً گویای همان مطلب خواهد بود اما بیان وو نگارش متفاوتی دارد.
تحلیل نیت و هدف نویسنده
دقت داشته باشید، برای یک پارافریز خوب می بایست در اولین گام، هدف نویسنده از نوشته را درک نمایید و با دقت آن را برای خود تحلیل  کنید، سپس با نوشتن مجدد آن به گونه ای که هدف اصلی نوشته در قالب کلمات جدید بیان شود، آن را باز نویسی کنید و در انتها با مطالعهه مجدد آن دقت کنید کلمه ای عینا مطابق با متن اصلی تکرار نشده باشد.


استفاده از اصطلاح نامه را فراموش کنید
استفاده از اصطلاح نامه در یک متن موجب برگشت دادن خواننده به متن اصلی می شود، دقت کنید هدف اصلی پارافریز، انتقال ادبی – علمی اصل مطلب در قالب بیانی متفاوت است و هیچ لزومی به استفاده از اصلاح نامه و برگرداندن متن جدید به تکه ای از متن اصلی نیست.
تفره رفتن ممنوع!
یکی از مهم ترین نکاتی که می بایست مورد توجه قرار گیرد، این است که از تفره رفتن و شاخ و برگ دادن های افراطی و استفاده از هنر تجسم و تخیل خود در اضافه کردن متن خودداری نمایید، چراکه اصل پارافریز نویسی نوشتن دوباره متن با بیان متفاوت است و استفاده از نیت و هدف خود در نوشته در واقع نقض قانون اول پارافریز نویسی است، اصل عدم تغییر در نیت و هدف نویسنده متن اصلی.
خودتان متن را ارزیابی کنید
شما خود بهترین فرد برای ارزیابی متن بازنویسی شده خود هستید، یکبار متن اصلی را مطالعه کرده و سپس مجددا متن بازنویسی شده را بخوانید، آیا شباهتی بین دو متن وجود دارد؟
در صورتی که شباهت ظاهری در این دو متن وجود داشته باشد، بازنویسی شما مورد قبول نیست، شباهت این دو متن صرفاً در محتوا و هدف نوشته می بایست رعایت شود.
استفاده از کلمات مشابه و هم خانواده می تواند کمک کننده خوبی برای پارافریز شما باشد.
استفاده از عین کلمات متن اصلی، در برخی موارد اجتناب ناپذیر است، اما می بایست ارجاع مناسبی به نویسنده متن اصلی داده شود، دقت داشته باشید استفاده از این کلمات به هیچ وجه نباید بیش از کلمات جدید باشد.
اصل ارجاع به نویسنده را رعایت کنید
یکی از نکات مهم در اصل باز نویسی یا پارافریز، اصل ارجاع به نویسنده متن اصلی است، وظیفه شما به عنوان پارافرایز نویس معرفی  نویسنده متن اصلی، در ابتدا یا انتهای متن بازنویسی یا دگر نویسی شده است، ارجاع به نویسنده عموماً با ذکر نام نویسنده یا منبع انتخابی درر داخل پرانتز انجام می شود.


نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی